پزشکی

کارپول دندانپزشکی چیست؟

کارپول چیست؟

مقدمه
کارپول کارتریجی است که حاوی داروی مایع – معمولا بی حس کننده است. این دارو در دندانپزشکی با کمک یک سرنگ وارد دندان می‌شود. کارپول دارای یک کلاهک سوراخ دار و یک پلاگین کشویی است. اغلب با یک پوشش پلاستیکی پوشانده می‌شود و در ارائه بی حس کننده های مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کارپول ها به صورت یکبار مصرف طراحی شده‌اند تا برای یک بیمار استفاده شوند و سپس دفع شوند. از کارپول ها علاوه بر دندانپزشکی در موارد دیگری مانند جراحی های زیبایی، تتو، تسکین درد ناشی از گزش حشرات و غیره استفاده می‌شود.

کارپول در شرایطی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نیاز به بی حسی در یک موضع کوچک باشد. بنابراین کمک می‌کند که فرد به صورت سیستمیک تحت تاثیر عوامل بی حس کننده قرار نگیرد. بنابراین عوارض احتمالی مواد بی حس کننده را کاهش داده و بهبودی سریع تر را به دنبال خواهد داشت.

کارپول دندانپزشکی چیست؟

کارپول‌ دندانپزشکی لوله‌ های شیشه‌ ای به شکل استوانه کوچک و حاوی مواد بی‌ حس کننده هستند. آنها روی سرنگ ‌های دندانپزشکی پیچ شده و زمانی که پزشک به بیمار تزریق می‌کند، آسپیره می‌شوند.

استفاده از کارپول بسیار ساده است و کافی است آن را داخل سرنگ تزریق قرار دهید. کارپول حاوی مواد بی حس کننده مختلفی است و پزشک بر اساس شرایط بیمار و ترجیحات خود از هر یک از آنها استفاده می‌کند.

افزایش مشکلات دندان یکی از مهم ترین عوامل رشد بازار کارپول های دندانپزشکی است. علاوه بر این، افزایش آگاهی در مورد اقدامات دندانپزشکی، رشد و افزایش نیاز به تجویز ایمن داروهای تزریقی از جمله عواملی است که باعث رشد بازار کارپول دندانپزشکی شده است.

انواع کارپول

کارپول یک ابزار بسیار مهم در پزشکی است و در تهیه آنها از مواد بی حس کننده مختلف استفاده می‌شود. بطور کلی کارپول ها از نظر ماده بی حس کننده مورد استفاده به دو گروه تقسیم می‌شوند. یک نوع از آنها کارپول لیدوکائین و آدرنالین و دیگری کارپول لیدوکائین است.

1- کارپول لیدوکائین و آدرنالین

لیدوکائین یک بی حس کننده کاملا شناخته شده است که برای کاهش درد و ناراحتی بیمار حین عملیات دندانپزشکی استفاده می‌شود. استفاده از آدرنالین در این کارپول به تنگ شدن عروق خونی محل کمک می‌کند. کارپول لیدوکائین و آدرنالین تاثیر بالایی دارد و به خوبی باعث بی حس کردن موضع خواهد شد.

مسئله ای که باید به آن توجه کنید این است که استفاده کارپول لیدوکائین و آدرنالین برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی- عروقی و تپش قلب به دلیل وجود آدرنالین ممنوع است. آدرنالین در این افراد باعث درد قفسه سینه و تغییرات در ریتم تپش قلب می‌شود که ممکن است عوارض جدی برای سلامتی در پی داشته باشد.

2- کارپول لیدوکائین

این کارپول فقط حاوی لیدوکائین به عنوان بی حس کننده است. این کارپول اثر کوتاه مدت تری نسبت به کارپول لیدوکائین و آدرنالین ارائه می‌دهد و برای همه افراد قابل استفاده است. کارپول لیدوکائین نسبت به کارپول لیدوکائین و آدرنالین بطور گسترده تری استفاده می‌شود که به دلیل ایمنی بالاتر آن برای افراد مختلف است.

آرتیکائین، پریلوکائین، میپواکائین و بوپیواکائین کارپول های دیگری هستند که در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بیشتر بخوانید: انواع نخ بخیه در دندانپزشکی را بشناسید.

ویژگی های کارپول

 • حاوی بی حس کننده های موضعی ایمن
 • کاربرد راحت با سرنگ های دندانپزشکی
 • کمک به کاهش درد و ناراحتی بیمار
 • یکبار مصرف با اثرات واضح
 • دارای کمترین عوارض جانبی

موارد استفاده کارپول

کارپول حاوی مواد بی حس کننده مختلفی است. این ابزارها کاربردهای مختلفی دارند و برای درمان های موضعی خصوصا در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این بی حس کننده ها تاثیرگذاری کوتاهی دارند و کمک می‌کنند جراحی های موضعی کوچک بدون درد و ناراحتی روی بیمار انجام شود.

کارپول کاربردهای گسترده ای در پزشکی دارد و بطور موثری برای مدت زمان کوتاه اعصاب را بی حس می‌کند. این بی حسی کمک می‌کند پزشک راحت تر اعمال جراحی را انجام دهد. از طرفی اثر آنها حداکثر طی دو ساعت از بین می‌رود بنابراین عوارضی برای بیمار در پی نخواهد داشت.

کارپول های با سرنگ های خاص جهت بی حس کردن یک ناحیه کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان مثال در دندانپزشکی برای بی حس کردن عصب دندان یا لثه استفاده می‌شوند.

در جراحی های کوچک پوست، تزریقات زیبایی و همچنین تتو نیز از این بی حس کننده ها برای عدم احساس درد در افراد استفاده می‌شود. در صورت بی حس نکردن اعمال فوق برای افراد غیر قابل تحمل بوده و ترس و اضطراب را به همراه خواهد داشت. از طرفی درد کشیدن بیمار در حین جراحی و اعمال مختلف تمرکز پزشک را برهم زده و ممکن است بر کیفیت کار او تاثیر منفی بگذارد.

بیشتر بخوانید: انواع سر سوزن دندانپزشکی را بشناسید.

عوارض کارپول

استفاده از بی حس کننده ها در پزشکی مزایای بسیاری دارد و باعث می‌شود ترس و درد افراد در حین اعمال جراحی کاهش یابد. همین امر اجازه می‌دهد پزشک با تمرکز بیشتری اعمال ضروری را روی بدن فرد انجام دهد.  

با اینحال مانند سایر داروها، کارپول ها نیز ممکن عوارضی داشته باشند که ناشی از مواد بی حس کننده بکار رفته در آنها است. مهمترین عوارض کارپول عبارتند از:

 • گاز گرفتن زبان، لب یا گونه
 • تپش قلب
 • لکنت زبان
 • ناتوانی در پلک زدن
 • حساسیت موضعی مانند کهیر
 • تعریق زیاد
 • سرگیجه و سبکی سر
 • سوزش و خشکی دهان
 • بی حالی و خستگی
 • اختلالات بینایی
 • اختلالات تنفسی
 • تغییرات در فشارخون
 • تهوع و استفراغ

این عوارض معمولا کوتاه مدت بوده و با از بین رفتن اثر ماده بی حس کننده برطرف می‌شوند. بطور کلی عوارض بی حس کننده های موضعی حداکثر طی دو ساعت از بین خواهد رفت. اما در صورت ادامه دار بودن عوارض و ابتلا به بیماری های خاصی مانند فشارخون در مواجهه با این عوارض حتما به نزدیک ترین بیمارستان یا کلینیک درمانی مراجعه نمایید.

کارپول را از کجا بخریم؟

کارپول ها توسط بسیاری از شرکت ها تولید و به بازار عرضه می‌شوند. آنها بر اساس ماده بی حس کننده بکار رفته دسته بندی می‌شوند و با قیمت های متفاوت به فروش می‌رسند. برای اطلاع از قیمت و خرید کارپول می‌توانید به فروشگاه کالا پزشکی درمارز مراجعه نمایید. خرید تکی و عمده کارپول از این فروشگاه از برندهای برتر به راحتی امکان پذیر است.

سخن پایانی
کارپول ها بی حس کننده های بسیار کاربردی هستند و در دوز پایین برای بی حسی یک ناحیه کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای خرید کارپول به قیمت عمده با کارشناسان درمارز تماس بگیرید و از خدمات ارسال فوری به سراسر ایران بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *