پزشکی

آنژیوکت چیست و انواع آنژیوکت

آنژیوکت چیست

آنچه در این مقاله می خوانید: آنژیوکت یک وسیله تزریقی است که کاربردهای بسیار زیادی در محیط های پزشکی به خصوص بیمارستان ها دارد. پزشکان از آنژیوکت برای دسترسی نامحدود به ورید های بیمار به منظور تزریق دارو و مایعات مورد نیاز استفاده می‌کنند. در حال حاضر انواع مختلفی از آنژیوکت توسط شرکت های تولید کننده تجهیزات پزشکی تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

نوع آنژیوکت با توجه به شرایط بیمار و نوع مایع تزریقی توسط پزشک انتخاب می‌شود. اندازه قطر سوزن های این وسیله تزریقی با معیاری به نام گیج اندازه گیری می‌شود. هرچه گیج یک سوزن بزرگ تر باشد، قطر سوزن کمتر است. در این مقاله به سوال آنژیوکت چیست پاسخ داده شده است و سپس انواع آنژیوکت و کاربرد آنها معرفی شدند.

آنژیوکت چیست؟

آنژیوکت یک وسیله پزشکی بسیار پرکاربرد است که برای تزریق دارو و مایعات داخل وریدی استفاده می‌شود. پزشکان از آنژیوکت برای نمونه گیری مکرر خون، تزریق داخل وریدی دارو و مایعات، تزریقات داخل وریدی شیمی درمانی و تزریق داخل وریدی خون یا فرآورده های خونی استفاده می‌کنند.

آنژیوکت به راحتی درون رگ بیمار قرار می‌گیرد و دسترسی به ورید بیماران را امکان پذیر می‌کند. این وسیله تزریق معمولا در پشت دست و ساعد و حداکثر به مدت سه روز استفاده می‌شود. آنژیوکت دارای یک سوزن به قطر و اندازه های مختلف است.

سوزن آنژیوکت از استیل ضد زنگ تهیه می‌شود که برای کاهش درد هنگام تزریق با لایه ای از سیلیکون پوشش داده می‌شود. انتهای سوزن آنژیوکت به صورت مورب برش داده می‌شود تا با کمترین فشار و درد وارد رگ بیمار شود.

انواع آنژیوکت و کاربرد آن

اندازه های مختلفی از انواع آنژیوکت در بازار موجود است که برای تعیین اندازه و استفاده راحت تر از آنها توسط تولیدکنندگان کدگذاری رنگی شده‌اند. اندازه آنژیوکت ها به طور کلی از گیج (قطر سر سوزن) 14 تا 26 متغیر است. اندازه آنژیوکت مورد استفاده بر اساس وضعیت بیمار، هدف از استفاده و اینکه چه مایعاتی باید تحویل داده شود، تعیین می‌شود.

در ادامه به معرفی انواع آنژیوکت و کاربرد آنها پرداخته شده است با ما همراه باشید.

انواع آنژیوکت و کاربرد

 • آنژیوکت گیج 14

این آنژیوکت به رنگ نارنجی کدگذاری می‌شود و به آنژیوکت نارنجی هم معروف است. پزشکان از این وسیله تزریق در موقعیت های ترومای شدید، انتقال خون سریع و جراحی های مختلف استفاده می‌کنند. آنژیوکت گیج 14 می‌تواند میزان 240 میلی لیتر در دقیقه دارو و مایعات را به داخل ورید بیمار انتقال دهد.

 • آنژیوکت گیج 16

این وسیله تزریق برای شناسایی راحت تر به رنگ خاکستری کدگذاری شده است و به آنژیوکت طوسی شناخته می شود. پزشکان از این نوع از آنژیوکت در موقعیت هایس مانند تروما، جراحی و تزریقات با حجم زیاد استفاده می‌کنند. سرعت انتقال دارو و مایعات آنژیوکت خاکستری، 180 میلی لیتر در دقیقه است.

 • آنژیوکت گیج 18

آنژیوکت گیج 18 دارای رنگ سبز است و پزشکان از آن برای انتقال خون و تزریق های حجمی زیاد استفاده می‌کنند و به آنژیوکت سبز شناخته می شود. این آنژیوکت می‌تواند دارو، مایعات و خون را با سرعت 90 میلی لیتر در دقیقه به ورید بیمار منتقل کند.

 • آنژیوکت گیج 20

این آنژیوکت دارای رنگ صورتی است. پزشکان از آنژیوکت گیج 20 (آنژیوکت صورتی) برای تزریق داروها، مایعات و درمان های معمول استفاده می‌کنند. گیج های بالای آنژیوکت به دلیل داشتن قطر سوزن کم، برای تزریق در افرادی که رگ های شکننده دارند و کودکان بسیار استفاده می‌شوند. این آنژیوکت دارو و مایعات را با سرعت 60 میلی لیتر در دقیقه به داخل رگ بیمار انتقال می‌دهد.

 • آنژیوکت گیج 22

آنژیوکت گیج 22 به رنگ آبی کدگذاری شده است. بیشترین استفاده از این آنژیوکت در شیمی درمانی، بیماران با ورید کوچک، سالمندان یا نوزادان است. این آنژیوکت (آنژیوکت آبی) دارای یک سوزن به قطر بسیار کوچک است که درد بسیاری کمی ایجاد می‌کند. سرعت انتقال دارو و مایعات از آنژیوکت گیج 22، 36 میلی لیتر در دقیقه است.

 • آنژیوکت گیج 24

آنژیوکت گیج 24 به رنگ زرد است. این وسیله تزریق برای رگ های بسیار شکننده، بیماران مسن یا کودکان و نوزادان استفاده می‌شود. سرعت انتقال دارو و مایعات این نوع از آنژیوکت 20 میلی لیتر در دقیقه است. این آنژیوکت به آنژیوکت زرد شناخته می شود.

 • آنژیوکت گیج 26

آنژیوکت گیج 26 به رنگ بنفش تولید و به بازار عرضه می‌شود. این آنژیوکت (آنژیوکت بنفش) بیشتر برای انتقال دارو و مایعات در کودکان و نوزادان استفاده می‌شود. آنژیوکت های گیج بالا برای خون گیری یا تزریق خون مناسب نیستند. سرعت انتقال دارو و مایعات آنژیوکت گیج 26، 13 میلی لیتر در دقیقه است.

آنژیوکت زرد برای چیست؟

آنژیوکت زرد رنگ دارای گیج 24 است. این آنژیوکت دارای یک سوزن به قطر بسیار کوچک است که آن را برای تزریق دارو و مایعات در کودکان و افرادی که دارای رگ های شکننده هستند، بسیار مناسب کرده است. پزشکان از آنژیوکت زرد رنگ به دلیل قطر کم سوزن، برای خون گیری و تزریق خون استفاده نمی‌کنند.

بیشتر بدانید: تفاوت آنژیوکت با اسکالپ وین چیست؟

فرق آنژیوکت آبی و صورتی چیست؟

فرق میان آنژیوکت آبی و صورتی در گیج آنها است. آنژیوکت آبی دارای گیج 22 است و آنژیوکت صورتی دارای 20 است. از آنژیوکت آبی به طور معمول برای تزریق دارو و مایعات در بیماران به خصوص نوزادان و کسانی که رگ های شکننده دارند، استفاده می‌شود. در حالی که آنژیوکت صورتی علاوه بر انتقال دارو و مایعات، برای انتقال خون در بزرگسالان نیز استفاده می‌شود.

انواع آنژیوکت برای پیرسینگ

آنژیوکت پیرسینگ نوعی وسیله پزشکی است که بیشتر در عمل های زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پیرسینگ نوعی عمل زیبایی است که بیشتر در میان نوجوانان و جوانان رایج است. در عمل زیبایی پیرسینگ با استفاده از آنژیوکت مخصوص با سوراخ کردن قسمتی از بدن، وسایل تزئینی بر روی اندام هایی مانند بینی، ناف، زبان، لب و غیره نصب می‌شود.

انواع آنژیوکت دامپزشکی

دامپزشکان برای تزریق دارو، مایعات و خون به حیوانات، از آنژیوکت مخصوص استفاده می‌کنند. تولید کنندگان این نوع آنژیوکت ها را به طور خاص در اندازه های مختلف برای حیوانات به صورت یکبار مصرف تولید می‌کنند. این وسایل تزریق توسط دامپزشکان برای دسترسی نامحدود به ورید حیوانات استفاده می‌شوند.

سخن پایانی: در این مقاله سعی شد به سوال آنژیوکت چیست پاسخ داده شود و همچنین انواع آنژیوکت برحسب گیج و رنگ آن معرفی شود و کاربردهای هر یک توضیح داده شود. لازم به ذکر است با توجه به انواع آنژیوکت باید کاربرد هر کدام را شناخته تا متناسب با نیاز وضعیت بیمار از آن استفاده شود تا بیمار دچار درد نشود. پس در انتخاب نوع آنژیوکت باید بسیار دقت نمود.

2 دیدگاه در “آنژیوکت چیست و انواع آنژیوکت

 1. محمد گفت:

  سلام محمد هستم از تهران با سپاس از معرفی خوب آنژیوکت بسیار از شما سپاسگذاریم.

  1. کارشناس درمارز گفت:

   سلام کاربر گرامی
   با تشکر از همراهی و حسن نظر شما.
   موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *